Podobnie jak my, psy mogą doświadczać lęku i stresu. Choć jest to normalne, że lękliwe psy mogą w pewnych sytuacjach reagować strachem, rozpoznawanie objawów niepokoju psa może odgrywać kluczową rolę w radzeniu sobie z psim lękiem. Poniżej przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć o zmartwieniach i fobiach naszych pupili.

Znaczenie rozpoznawania psiego lęku i stresu

Istnieje wiele powodów, dla których warto nauczyć się odczytywać emocje naszego psa. Pamiętaj jednak, że podobnie jak ludzie każdy pies jest inny i każdy z nich ma swój własny „język”. Pomoże nam to między innymi:

  • rozpoznać problemy, zanim staną się one większe i trudniejsze do opanowania,
  • lepiej zrozumieć emocje psa i wzmacniać z nim więź,
  • uniknąć stawiania zwierzęcia w sytuacjach, w których reaguje nerwowo,
  • odgrywa to ważną rolę, gdy konieczne jest skorzystanie z profesjonalnego program modyfikacji zachowania psa.

Najczęstsze przyczyny stresu i strachu psów

Chociaż istnieją różne przyczyny strachu czy lęku u psów, do najczęściej diagnozowanych należą:

  • Lęk separacyjny. Psy to zwierzęta społeczne, które są bardzo zależne i przywiązane do swojego stada lub ludzkiej rodziny. Pozostawione same, często szczękają lub wykazują zachowania destrukcyjne po wyjściu opiekuna.
  • Lęk wywołany przez otoczenie psa. Głośne dźwięki takie jak fajerwerki, alarmy, burze oraz zmiany rutyny czy wizyta u weterynarza to przykłady stresorów środowiskowych. Strach przed wizytą niektórych miejsc, np. kliniki weterynaryjnej, może również powodować niepokój.
  • Lęk społeczny. Brak socjalizacji w okresie szczenięcym lub trauma z przeszłości mogą sprawić, że pies boi się innych psów lub nieznanych mu osób.
  • Lęk spowodowany podróżą. Podczas gdy wiele czworonogów uwielbia jazdę samochodem, niektóre z nich mogą się tym bardzo stresować.
  • Genetyka i usposobienie rasy. Niektóre rasy mogą być podatne na rozwój zachowań lękowych, m.in. cocker spaniele, sznaucery czy jamniki.
  • Choroby lub ból. Ból związany ze schorzeniami lub urazami może przyczynić się do wystąpienia czy nasilenia stanów lękowych i stresu u psiaka.
  • Agresja terytorialna. Pies rzuca się, szarpie lub warczy na każdego, kto zbliża się do jego terytorium. Zachowanie to zwykle przejawia się wzdłuż linii ogrodzenia, przez okna i przy drzwiach. 

Objawy stresu i lęku u psa

Do najczęstszych objawów należą:

  • Ukrywanie się lub wycofywanie
  • Dyszenie, drżenie i trzęsienie się
  • Nadmierne szczekanie lub skomlenie
  • Niemożność uspokojenia się lub częste zmiany pozycji
  • Zachowania destrukcyjne
  • Uszy ściągnięte w dół lub do tyłu
  • Podwijanie ogona 

Czy zioła mogą być pomocne w przypadku lęku u psa?

Sprawdź całą ofertę

dog-natural-calm-dog

Mieszanka ziołowa Calm Dog pomaga łagodzić obawy lęku

Mniej widoczne objawy psiego stresu i lęku

Subtelne oznaki są często ignorowane i mogą wskazywać na łagodny niepokój lub być prekursorem zaburzeń lękowych. Należą do nich:

  • Oblizywanie warg
  • Ziewanie
  • Pokazywanie białek oczu – tzw. oczy wielorybie
  • Rozszerzone źrenice
  • Uległe oddawanie moczu
  • Utrata apetytu lub nadmierne łaknienie
  • Zrzucanie sierści

Jak pomóc psu radzić sobie z lękliwymi sytuacjami?

Niespokojne zachowanie u psów jest często spowodowane więcej niż jednym czynnikiem. Weterynarz prawdopodobnie zasugeruje kombinację podejść, aby uporać się z tym problemem. Do najczęstszych należą:

  • modyfikacja zachowań,
  • techniki uspokajania i łagodzenia,
  • naturalne suplementy.

Postaraj się nauczyć technik uspokajania swojego pupila podczas napadów lęku. Pomocne jest również odtwarzanie uspokajającej muzyki i zachęcanie do ćwiczeń. Ważne jest też wypracowanie rutyny dla psa, aby zapewnić mu bardziej przewidywalne i szczęśliwe życie.

Strategie modyfikacji zachowania i terapie behawioralne

Modyfikacja zachowania ma kluczowe znaczenie w radzeniu sobie z lękiem i strachem, ale dokładna strategia zależy od przyczyny, a także innych problemów behawioralnych. Na przykład, jeśli pies ma lęk separacyjny, możesz stopniowo znieczulać go na pozostawanie samemu w domu. Zacznij od wyjścia z pokoju i natychmiastowego powrotu, a następnie wydłużaj czas, w którym jesteś poza zasięgiem wzroku. 

Pomocne może okazać się skorzystanie z usług doświadczonego trenera psów, tzw. behawiorysty, który zaoferuje odpowiednie zajęcia pracy z psem. Unikaj trenerów, którzy stosują surowe metody i kary, czy obiecują szybkie rozwiązania, gdyż takie po prostu nie istnieją. 

Jak pomóc i wspierać niespokojnego psa?

Podobnie jak w przypadku ludzi, im wcześniej rozpoznasz bodźce wywołujące lęk lub stres i ich objawy, tym szybciej pomożesz swojemu psu. Nikt nie zna Twojego pupila tak jak Ty, więc jeśli zauważysz, że wykazuje objawy stresu, skorzystaj z podanych niżej metod leczenia lęku u psów:

Trzymaj się rutyny

Zaplanuj posiłki, spacery, czas zabawy i czas treningu, aby pies wiedział, kiedy może spodziewać się tych czynności w ciągu dnia. Czas odpoczynku może również stać się częścią regularnej rutyny. Na przykład, umieszczaj psa w klatce każdego wieczoru, gdy jesz kolację, a następnie wypuszczaj go. Jeśli zaprosisz gości na posiłek, pies będzie już przyzwyczajony do wchodzenia do swojej klatki. Stworzy to dla niego bezpieczne miejsce w domu, zwłaszcza jeśli jest niepewny nowych osób.

Regularne ćwiczenia, bezpieczna przestrzeń i czułość

Regularne ćwiczenia to świetny sposób na rozładowanie napięcia nerwowego po nieobecności właściciela, podobnie jak stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której pies czuje się komfortowo i bezpiecznie, gdy nie ma cię w domu. Nigdy nie lekceważ potęgi uścisku oraz głaskania, które pomagają naszym pupilom czuć się bezpieczniej i pewniej, szczególnie podczas stresorów dźwiękowych, takich jak burze czy fajerwerki.

Planuj z wyprzedzeniem

Poproś rodzinę, przyjaciół lub sąsiada, aby zaopiekowali się Twoim psem gdy wyjedziesz, lub odwiedzali go, gdy będziesz w pracy. Jeśli pozwalają na to fundusze, opieka dzienna nad psem to kolejna świetna opcja.

Miej plan na niespodzianki

Bądź gotowy na szybkie umieszczenie psa w innym pomieszczeniu, by wyprowadzić go z nagłej, przerażającej sytuacji. Naucz psa dotykania nosem twojej dłoni lub przychodzenia do ciebie na komendę. Dzięki temu, gdy zauważysz potencjalnie stresującą sytuację, możesz wydać psu polecenie i pochwalić go i/lub nagradzać smakołykiem za dobre zachowanie. Nawet coś tak prostego, jak poproszenie pupila, aby usiadł, a następnie położył się, może go uspokoić psa i sprawić, że poczuje się bezpiecznie.

Porozmawiaj z weterynarzem

Lekarz weterynarii pomoże ci zidentyfikować możliwe przyczyny lęku u psa, wykluczy schorzenia, stworzy dla Twojego futrzanego przyjaciela spersonalizowany plan leczenia i pomoże dowiedzieć się, jak najlepiej pomóc psu radzić sobie ze stresem. Może to być połączenie treningu behawioralnego, strategii zapobiegawczych, suplementów, a w poważniejszych przypadkach – leków przeciwlękowych. 

Czego nie robić?

Nie strofuj niespokojnego psa za szczekanie lub wycie. Staraj się unikać znanych czynników wywołujących lęk czy stres, lub przygotuj się na nie, jeśli to możliwe.